Active light

Najważniejsi są ludzie: nasza koncepcja systemu Active Light dostosowuje oprawy i rozwiązania Zumtobel do potrzeb ludzi.

Światło tworzy życie

Światło jest kluczowym elementem architektury ukierunkowanej na człowieka. Nie tylko wspiera nas w codziennych czynnościach wizualnych, ale także ma bezpośredni wpływ na nasze emocje.

Światło może również wspierać naturalny biorytm człowieka i poprawiać jakość snu, koncentrację i motywację. Te trzy aspekty - wizualny, emocjonalny i biologiczny wpływ światła - mają istotne znaczenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka. System aktywnego oświetlenia to efekt holistycznego podejścia Zumtobel do jakości oświetlenia.

Podsumowując, światło odgrywa bardzo ważną rolę w kreowaniu przestrzeni dostosowanych do potrzeb ludzi, zapewniając im optymalne warunki podczas długotrwałego użytkowania.

Technologia stojąca za Active Light

tunableWhite: właściwa temperatura barwowa we właściwym momencie

Zapewniając odpowiednią temperaturę barwową i natężenie światła we właściwym czasie, Tunable White wspiera funkcje fizjologiczne i aktywność mózgu. Wczesnym rankiem i wieczorem ciepłe światło sprzyja dobremu samopoczuciu i relaksowi, podczas gdy niebieski odcień światła późnym rankiem i w okolicach południa działa stymulująco. Ten zróżnicowany wpływ ma bardzo korzystny efekt na aktywność i samopoczucie jednostki.

Eye Closeup

Zumtobel SPECTRUM - oświetlenie zbliżone do naturalnego

Zumtobel SPECTRUM naśladuje naturalne światło jak nigdy przedtem, zmniejszając intensywność niebieskich fal. Ostrość widzenia jest lepsza dzięki zmniejszeniu rozmiaru źrenicy. Niezależnie od tego, czy chodzi o skoncentrowaną pracę przy biurku, czy wymianę informacji: Zumtobel SPECTRUM zapewnia doskonały komfort widzenia.

Możliwość obliczenia wpływu oświetlenia na biologię

Biologiczna skuteczność światła odgrywa ważną rolę w procesie planowania. Dostarczamy arkusze danych melanopowych, dzięki którym można obliczyć niewizualne efekty światła zgodnie z powszechnymi standardami (CIE S 026/E:2018, DIN SPEC 5031-100, DIN SPEC 67600 i WELL Building Standard) podczas projektowania oświetlenia.

Zobacz kartę danych

Referencje projektów w duchu zrównoważonego rozwoju

Wspieramy zrównoważoną architekturę, zarówno istniejące, jak i nowe budynki, począwszy od doradztwa w zakresie renowacji, a skończywszy na certyfikacji zielonych budynków.

Globalne zaangażowanie w jakość oświetlenia

Nasze wysiłki na rzecz poprawy życia poprzez Active Light znajdują również odzwierciedlenie w międzynarodowej współpracy i projektach:

ETH Zürich: finansowanie badań w nieformalnych społecznościach

Zumtobel odgrywa swoją rolę w zapewnieniu, że koncepcja Active Light nie jest zarezerwowana jedynie dla odnoszących sukcesy ekonomiczne firm i budynków w uprzywilejowanych częściach świata. Przykładem tego jest nasza współpraca z prof. Hubertem Klumpnerem, profesorem architektury i urbanistyki na Wydziale Architektury Politechniki Federalnej w Zurychu. Jego badania koncentrują się na projektowaniu nieformalnych przestrzeni miejskich ("slumsów") z humanitarnej i twórczej perspektywy.

Pobierz pracę doktorską pt. „Incremental Lighting Space” [„Przyrostowa przestrzeń oświetlenia”], Politechnika Federalna w Zurychu, prof. Hubert Klumpner, autor: David Kretzer

AEDES Berlin: oświetlenie miejsca pracy na świecie

W ramach projektu badawczego ‘Lighting the Global Workspace’, połączyliśmy siły z naszym wieloletnim partnerem AEDES Network Campus Berlin (ANCB), aby postawić następujące pytanie badawcze: Jak wygląda globalne podejście do jakości oświetlenia w pracy biurowej? W ramach tego projektu zbadano biura w Medellín, Lagos, Berlinie, Manili i Sydney w celu przeanalizowania ich specyficznych kontekstów i potencjału innowacji. Oświetlenie odgrywa znaczącą rolę w tworzeniu kultury ifirmowej tożsamości firmy. Różnorodne podejście do oświetlenia w miejscu pracy wynika z różnic kulturowych.

Zaangażowanie w badania nad oświetleniem

Wraz z zewnętrznymi partnerami badawczymi publikujemy wyniki badań nad najlepszym oświetleniem w kontekście zastosowań i nowych technologii. Aby zapewnić lepszą jakość życia w przyszłości, Zumtobel przyjmuje globalne i holistyczne podejście.

Oto kilka przykładów:

Zobacz nasze projekty Zobacz nasze projekty Zobacz nasze projekty Zobacz nasze projekty Zobacz nasze projekty Zobacz nasze projekty Zobacz nasze projekty Zobacz nasze projekty Zobacz nasze projekty Zobacz nasze projekty

Zobacz projekt Zobacz nasze projekty