Lighting in green building

Przekształcanie wyzwań środowiskowych w możliwości rozwoju

Budynki a zmiana klimatu

Budynki są jednym z głównych czynników powodujących zmianę klimatu. Według szacunków Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP), 40% zapotrzebowania na energię w Europie pochodzi z sektora budowlanego. W skali globalnej branża ta odpowiada za jedną trzecią (34%) światowego zapotrzebowania na energię i 37% emisji gazów cieplarnianych związanych z energią i procesami produkcyjnymi.

Europa neutralna klimatycznie

Cele Unii Europejskiej dotyczące osiągnięcia neutralności klimatycznej Europy do 2050 r. wyraźnie kontrastują z tymi wartościami konsumpcji. Zielony Ład UE określa szereg konkretnych środków mających na celu wprowadzenie tej strategii w życie oraz zrównoważenie celów ekologicznych i gospodarczych. Państwa członkowskie UE chcą wspierać zrównoważone inwestycje i remonty, zapewniając miliardowe dotacje w celu przekształcenia wyzwań środowiskowych w możliwości rozwoju.

Certyfikacja i taksonomia UE

Dobrowolne systemy certyfikacji budynków, takie jak BREEAM, LEED i DGNB, są pierwszym krokiem do oceny budynków jako zrównoważonych i przyszłościowych. Ponadto unijna taksonomia, będąca kamieniem węgielnym Zielonego Ładu UE, pomaga w przejściu na zrównoważony rozwój w sektorze budowlanym. Weszła ona w życie w styczniu 2022 r. jako wiążące ramy regulacyjne obowiązujące obok dobrowolnych certyfikatów. Początkowo ma ona zastosowanie do spółek notowanych na giełdzie i będzie stopniowo rozszerzana na inne przedsiębiorstwa. Taksonomia UE nakłada na inwestorów surowe kryteria zrównoważonego rozwoju dla nowych projektów budowlanych i remontowych, zapewniając przejrzystość poprzez obowiązek zachowania poufności.

Nasz wkład w certyfikację

Jako dostawca kompleksowych usług Zumtobel oferuje wsparcie na każdym etapie certyfikacji zielonych budynków dzięki dostosowanemu oświetleniu, zarządzaniu oświetleniem i usługom. Pomagamy klientom zabezpieczyć finansowanie i oferujemy atrakcyjne opcje finansowania (LaaS). Korzystając z odpowiednich narzędzi, porównujemy rozwiązania oświetleniowe i dostosowujemy projekt oświetlenia do potrzeb użytkowników.

  • Doradztwo
  • Projekt i narzędzia
  • Światło dla ludzi
  • System sterowania
  • Uruchomienie
  • Obsługa posprzedażowa

Mnogość korzyści

#1 Prostsze finansowanie

Certyfikaty zielonych budynków pomagają uzyskać dostęp do budżetów i dotacji na projekty budowlane lub remontowe. Ma to jeszcze większe znaczenie teraz, gdy obowiązują wiążące przepisy UE dotyczące taksonomii, które wymagają od firm zobowiązanych do raportowania publikowania surowych kryteriów zrównoważonego rozwoju. Certyfikowane ekologiczne podejście do budownictwa może prowadzić do łatwiejszego dostępu do finansowania i dotacji.

#2 Przejrzysty zrównoważony rozwój

Firmy zobowiązane do raportowania nie mogą sobie pozwolić na budynki o wysokich kosztach eksploatacji i niskiej efektywności środowiskowej. Jednak firmy, które nie mają obowiązku raportowania, są również dotknięte pośrednio, ponieważ jako dostawcy są również zobowiązani do publikowania swojego wkładu w zrównoważone budownictwo. Przejrzyste, zrównoważone budownictwo jest nagradzane na wiele sposobów.

#3 Bardziej atrakcyjne zielone budynki

Trudniej jest znaleźć inwestorów i najemców dla budynków, które spełniają mniej kryteriów zrównoważonego rozwoju. Certyfikowane budynki osiągają wyższe ceny zakupu i czynszu oraz szybciej osiągają optymalne wykorzystanie powierzchni. Użytkownicy korzystają z komfortowych budynków, zachęcającej atmosfery pracy oraz niższych kosztów utrzymania i eksploatacji.

„Zrównoważony rozwój zapewnia równowagę między ekologią, gospodarką i celami społecznymi. Etykiety zielonych budynków ułatwiają komunikację z interesariuszami. Zwiększają wartość nieruchomości i pomagają w marketingu i sprzedaży. Zrównoważone budynki zmniejszają koszty operacyjne i mają pozytywny wpływ na zarządzanie zasobami ludzkimi i dobre samopoczucie. Rozwiązania oświetleniowe są kluczowym czynnikiem w realizacji ambitnych celów zrównoważonego rozwoju na rynku nieruchomości”

Steve Van den Brandt, Encon Business Unit Manager Green Building

Różne certyfikaty, jeden cel: zrównoważone budynki

Różne certyfikaty, jeden cel: zrównoważone budynki

Organizacje certyfikujące sprawdzają, czy budynek można uznać za ekologiczny, korzystając z określonej listy kryteriów. Sprawiają, że zrównoważony rozwój jest mierzalny i ułatwia inwestorom, operatorom i użytkownikom porównywanie jakości budynków.

BREEAM i LEED to najbardziej znane międzynarodowe systemy certyfikacji. Istnieją również inne organizacje krajowe o różnym uznaniu na arenie międzynarodowej.

Szczegółowe informacje na temat różnych certyfikatów można znaleźć w naszej broszurze dotyczącej zielonych budynków.

(Źródło obrazu: Systemy certyfikacji zielonych budynków, 2018 r. w nieruchomościach członków ULI Greenprint)