Elastyczność dzięki zrównoważonym technologiom

KKL, Centrum Kultury i Kongresu, Lucerna

Efekty świetlne najwyższej jakości dzięki wydajnej technologii oświetleniowej

Najsilniejszą motywacją do modernizacji oświetlenia jest długoterminowy zrównoważony rozwój, który Centrum Kultury i Kongresu stara się osiągnąć w gastronomii i wszystkich obszarach usług budowlanych. Pandemia koronawirusa stanowiła doskonałą okazję do rozpoczęcia działań: puste pomieszczenia można było wówczas wykorzystać do konwersji oświetlenia z lamp halogenowych i fluorescencyjnych na diody LED. Szczególnie ważne było perfekcyjne odtworzenie zaaranżowanej sceny oświetleniowej.

Jürg Schär, dyrektor ds. budynków i bezpieczeństwa w KKL Luzern Management AG, wyznaczył wspólny cel dla renowacji oświetlenia wszystkich hal budynku: „Aby cieszyć się zaletami zaawansowanej technologii LED bez wpływu na wygląd architektoniczny”. Oznaczało to, że charakter opraw pozostał niezmieniony, a w dużej sali koncertowej doskonale odtworzono oryginalne sceny oświetleniowe koncertów orkiestrowych.

Zrównoważony rozwój to również więcej elastycznych opcji użytkowania

Dzięki oprawom oświetleniowym zmieniającym barwę światła, KKL jest teraz doskonale przygotowany do obsługi szerokiej gamy wydarzeń: od konferencji, gdzie wykorzystywane są głównie funkcje Tunable White, po barwnie zainscenizowane koncerty rockowe lub popowe. Statyczne sceny oświetleniowe nie są jedyną opcją. Wykorzystywane są również dynamiczne sekwencje oświetleniowe, na przykład do ogłaszania początku występu. Nie tylko publiczność jest tu brana pod uwagę, bowiem wyjątkowa jakość światła wspiera również wykonawców w ich pracy, jednocześnie uwzględniając indywidualne wymagania dyrygentów i ich zespołów. Dzięki sterowaniu oświetleniem możliwe jest nie tylko precyzyjne dostosowanie natężenia i barwy światła – każdą scenę oświetleniową można również zapisać, a następnie odtworzyć za naciśnięciem jednego przycisku.