Elastyczność dzięki zrównoważonym technologiom

KKL, Centrum Kultury i Kongresu, Lucerna

Efekty świetlne najwyższej jakości dzięki wydajnej technologii oświetleniowej

Najsilniejszą motywacją do modernizacji oświetlenia jest zrównoważony rozwój, który Centrum Kultury i Kongresu stawia na czele swojej wieloletniej strategii rozwoju. Pandemia koronawirusa okazała się doskonałą okazją do podjęcia działań: puste pomieszczenia mogły zostać wykorzystane do przekształcenia oświetlenia z lamp halogenowych i fluorescencyjnych na diody LED.

Jürg Schär, dyrektor ds. budynków i bezpieczeństwa w KKL Luzern Management AG, wyznaczył wspólny cel modernizacji oświetlenia dla wszystkich hal budynku: „Aby cieszyć się zaletami zaawansowanej technologii LED, nie naruszając przy tym charakteru architektury". Oznaczało to, że wygląd opraw pozostał niezmieniony, a w dużej sali koncertowej doskonale odtworzono oryginalne sceny oświetleniowe z koncertów orkiestrowych.

Zrównoważony rozwój to również więcej elastycznych opcji użytkowania

Dzięki oprawom oświetleniowym zmieniającym barwę światła, KKL jest teraz doskonale przygotowany do obsługi szerokiej gamy wydarzeń: od konferencji, gdzie wykorzystywane są głównie funkcje Tunable White, po barwnie zainscenizowane koncerty rockowe lub popowe. Statyczne sceny oświetleniowe nie są jedyną opcją. Wykorzystywane są również dynamiczne sekwencje oświetleniowe, na przykład do zaakcentowania początku występu. Nie tylko publiczność jest tu brana pod uwagę, bowiem wyjątkowa jakość światła wspiera również wykonawców w ich pracy, jednocześnie uwzględniając indywidualne wymagania dyrygentów i ich zespołów. Dzięki sterowaniu oświetleniem możliwe jest nie tylko precyzyjne dostosowanie natężenia i barwy światła – każdą scenę oświetleniową można również zapisać, a następnie odtworzyć za naciśnięciem jednego przycisku.