Skok technologiczny: od lamp fluorescencyjnych do diod LED

Poczta Szwajcarska (Schweizerische Post)

Tunable White ratuje sytuację: optymalne barwy światła do zadań wizualnych

Na początku naszej współpracy istniejące rozwiązanie oświetleniowe opierało się na lampach fluorescencyjnych, które nie posiadały funkcji sterowania i znajdowały się w końcowym etapie swojego cyklu życia. W rezultacie poziom oświetlenia w centrum pocztowym Poczty Szwajcarskiej był niski. Oprócz poprawy jakości światła, naszym celem jako partnerów projektu było uzyskanie nowoczesnego, opartego na systemie sterowania i czujnikach rozwiązania oświetleniowego: chcieliśmy, aby istniejące oświetlenie statyczne automatycznie włączało się i wyłączało w zależności od obecności pracowników w poszczególnych obszarach.

Dodatkowym czynnikiem było specyficzne zapotrzebowanie na oświetlenie na stanowiskach sortowania poczty, które są obsługiwane przez całą dobę: szczególnie podczas nocnych zmian ważne było ograniczenie emisji niebieskiego światła, aby nie zakłócać zegara biologicznego pracowników – ich rytmu okołodobowego. Istotne było również wyeliminowanie odblasków i połysków na przesyłkach, które miały być sortowane ręcznie.

Uniwersytet Nauk Stosowanych i Sztuki w Lucernie jako partner badawczy

Aby zbadać jakościowy efekt modernizacji, projekt był monitorowany w ramach badania naukowego. Instytut Technologii Budowlanej i Energii na Uniwersytecie Nauk Stosowanych i Sztuki w Lucernie, pod kierownictwem prof. Björna Schradera, przeprowadził ankietę wśród pracowników sortowania ręcznego przed i po pracach renowacyjnych. Głównym celem było zbadanie indywidualnych doświadczeń związanych z oświetleniem w miejscu pracy. Na podstawie uzyskanych wyników, Instytut opracował konkretne zalecenia dotyczące optymalnych ustawień zrównoważonego rozwiązania Tunable White marki Zumtobel.

Prosta aktualizacja dzięki systemowi TECTON

Modernizacja została przeprowadzona w sposób szybki i efektywny kosztowo również dlatego, że w centrum pocztowym w Härkingen dużą częśćoświetlenia stanowił system liniowy TECTON. Oznaczało to, że Zumtobel mógł po prostu wymienić istniejące lampy fluorescencyjne T16 na najnowocześniejsze oświetlenie LED. System TECTON składa się z wielofunkcyjnych szynoprzewodów, które oprócz zasilania zawierają elementy sterujące oświetleniem i oświetlenie awaryjne. Dzięki 11-biegunowej sekcji przewodzącej prąd, system jest gotowy do podłączenia kolejnych opraw w przyszłości.

Oświetlenie sterowane czujnikami zmniejsza zużycie energii o 40%

Kluczowym elementem jest elastyczność koncepcji oświetlenia: poszczególne obszary są oświetlone z różnym natężeniem światła, od 200 lx do nawet 1500 lx. Dodatkowo, zintegrowane czujniki Kellerkom mogą wykrywać obecność ludzi w danym obszarze, co umożliwia automatyczne wyłączanie opraw oświetleniowych po opuszczeniu danego obszaru przez wszystkich.

„Zmniejsza to zużycie energii o 40% i znacząco obniża koszty bieżące Poczty Szwajcarskiej. Jednocześnie zwiększyliśmy poziom oświetlenia - w niektórych obszarach nawet dwukrotnie”.

Beni Zehnder, Zumtobel Lighting Consultant