Skok technologiczny: od lamp fluorescencyjnych do diod LED

Poczta Szwajcarska (Schweizerische Post)

Tunable White ratuje sytuację: optymalne barwy światła do zadań wizualnych

Na początku współpracy istniejące rozwiązanie oświetleniowe opierało się na lampach fluorescencyjnych, które nie miały funkcji kierowania światłem i znajdowały się pod koniec cyklu życia. W rezultacie poziom oświetlenia w centrum pocztowym Poczty Szwajcarskiej był niski. Oprócz poprawy jakości światła, partnerzy projektu chcieli uzyskać nowoczesne, sterowane czujnikami rozwiązanie oświetleniowe: celem było, aby istniejące światło statyczne włączało się i wyłączało automatycznie w zależności od obecności pracowników w poszczególnych obszarach.

Dodatkowym czynnikiem była szczególna sytuacja oświetleniowa na stanowiskach sortowania poczty, które są obsługiwane przez całą dobę: szczególnie podczas nocnej zmiany ważne było ograniczenie niebieskiego światła, aby zegar biologiczny pracowników – znany jako rytm okołodobowy – nie został zakłócony. Istotne było również wyeliminowanie odblasków i odbić na przesyłkach, które miały być sortowane ręcznie.

Uniwersytet Nauk Stosowanych i Sztuki w Lucernie jako partner badawczy

Aby zarejestrować jakościowy efekt modernizacji, projekt był monitorowany w ramach badania naukowego: Instytut Technologii Budowlanej i Energii na Uniwersytecie Nauk Stosowanych i Sztuki w Lucernie, kierowany przez prof. Björna Schradera, przeprowadził ankietę wśród pracowników sortowania ręcznego przed i po pracach renowacyjnych. Głównym celem było zbadanie indywidualnych doświadczeń związanych z oświetleniem w miejscu pracy. Na podstawie uzyskanych wyników Instytut opracował konkretne zalecenia dotyczące optymalnych ustawień zrównoważonego rozwiązania Tunable White marki Zumtobel.

Łatwa aktualizacja dzięki systemowi TECTON

Jedną z zalet okazał się fakt, że w centrum pocztowym w Härkingen zainstalowano już dużą liczbę szyn z wielofunkcyjnego systemu oświetlenia ciągłego TECTON marki Zumtobel. Oznaczało to, że Zumtobel mógł po prostu wymienić istniejące lampy fluorescencyjne T16 na najnowocześniejsze zespoły LED. System TECTON składa się z wielofunkcyjnych szynoprzewodów, które oprócz zasilania zawierają elementy sterujące oświetleniem i oświetlenie awaryjne. Dzięki 11-biegunowej sekcji przewodzącej prąd, system jest gotowy do podłączenia w przyszłości.

Oświetlenie sterowane czujnikami zmniejsza zużycie energii o 40%

Kluczowym czynnikiem jest tutaj elastyczność koncepcji oświetlenia: poszczególne obszary mają oświetlenie o natężeniu 200 lx, podczas gdy inne mają natężenie do 1500 lx. Zintegrowane czujniki Kellerkom mogą również wykrywać obecność ludzi w danym obszarze. Umożliwia to automatyczne wyłączenie opraw oświetleniowych, gdy wszyscy opuszczą określony obszar.

‘This is cutting energy consumption by 40% and significantly reducing Swiss Post’s running costs. At the same time, we have increased the lighting level – even doubling it in some areas.’

Beni Zehnder, Zumtobel Lighting Consultant